
De voedselzekerheid en het voortbestaan van duizenden bedrijven die van koeling afhankelijk zijn loopt gevaar. Dat stelt Steven Lobregt van adviesbureau Sparkling Projects. Lobregt schreef een alarmerende beschouwing over de gevolgen van de afbouw van HFK's.

Onlangs publiceerde TNO een rapport over het gebruik van airconditioners als hoofd- of bijverwarming. De toepassing van airco als verwarming neemt toe, maar wat zijn daarvan de voordelen, nadelen en mogelijke valkuilen? De landelijke pers pikte uit het rapport vooral de mogelijke gevolgen voor netcongestie op.

Onlangs gooide iemand deze stelling terloops op tafel: 'Airco's zijn gewoon Playmobil'. Met andere woorden: het installeren van airconditioning is geen hogere wiskunde - iedereen kan het leren. Persoonlijk ben ik meer van de Lego, maar het zette me wel aan het denken. Wat is er waar aan die bewering?

Vooropgesteld: vanuit milieuoogpunt is de beste airco natuurlijk géén airco. Maar als je klant per se een airco wil, dan is eentje met natuurlijk koudemiddel voor het milieu de beste keuze. Welke opties zijn er? En zijn alle opties al met natuurlijke koudemiddelen leverbaar?

In een groot landelijk dagblad verscheen onlangs een artikel waarin experts consumenten afraden een airco te kopen. Betere stappen op weg naar verkoeling zijn volgens hen woningisolatie, buitenzonwering en meer groen.

Lage-temperatuur warmtenetten tussen 15-40°C vormen een ideale basis voor gecombineerde warmte- en koeling, waarbij koel bronwater direct gebouwen bereikt en afgevoerde zomerwarmte seizoensmatig wordt opgeslagen via WKO. Voor installateurs in nieuwbouw of goed geïsoleerde bestaande bouw biedt dit hoge efficiëntie en structurele warmteterugwinning, ondanks hogere initiële investeringen. De lage exploitatiekosten maken LT-netten bijzonder toekomstbestendig bij toenemende koelbehoeften.

Sinds kort staat de Triple Solar PVT-warmtepomp 5 in de Nationale Milieudatabase (NMD). De warmtepomp scoort 35 tot 50% beter dan een vergelijkbare R290 brine-water warmtepomp, volgens Triple Solar.

Een belangrijk deel van de in Nederland aangeschafte warmtepompen zijn lucht/lucht-warmtepompen. Een deel daarvan kan alleen maar koelen, maar een groeiend deel kan zowel koelen als verwarmen. Dit laatste type airco wordt vaak aangeschaft als aardgasvrije (bij-)verwarming. Is dat een goed idee?

Bij midden-temperatuur warmtenetten rond de 40-70°C ontstaat meer speelruimte voor koeling dankzij lagere aanvoertemperaturen, die passieve koeling met bodemwater of semi-collectieve systemen mogelijk maken. Installateurs kunnen hier warmtepompen of WKO koppelen, al blijft de benutting van afgevoerde warmte beperkt door fragmentatie in gebouwtypes. Dit maakt MT-netten een tussenoplossing met gemiddelde kosten en redelijke toekomstbestendigheid voor groeiende koelvraag.

Vanwege de bevolkingsgroei en de nieuwbouw van woningen dreigt in Nederland tot 2030 een drinkwatertekort van 102 miljoen kubieke meter. Het kost drinkwaterbedrijven echter steeds meer moeite om de productiecapaciteit te verhogen. Dit heeft inmiddels al negatieve gevolgen voor de komst van nieuwe bedrijfspanden en in de toekomst mogelijk ook voor woningbouwprojecten.
GesponsordWaar verduurzaming van woningen lange tijd vooral draaide om isolatie en energieopwekking, komt nu ook het binnenklimaat nadrukkelijk in beeld. Sinds 1 januari 2026 valt ook energiezuinige woonhuisventilatie onder de ISDE-subsidie. Een beleidskeuze met impact, ziet Johan Verwoert, productmanager woonhuisventilatie bij Groupe Atlantic Nederland. "De eisen aan woningen worden steeds strenger op het gebied van energieprestatie en comfort, en ventilatie speelt daarin een steeds grotere rol."

Warmtenetten met hoge temperaturen boven de 70°C, vaak gevoed door industriële restwarmte of afvalverbranding, zijn primair ontworpen voor efficiënte warmtelevering in de wintermaanden.

De materiaalgebonden CO₂-uitstoot van nieuwe gebouwen moet razendsnel omlaag, maar juist installaties worden in de MPG-berekening steeds zwaarder belast. Adviseur Robin Aalbers van Alba Concepts ziet dat gebrek aan productspecifieke data en circulaire oplossingen de installatiesector parten speelt. Toch liggen er volgens hem grote kansen voor fabrikanten die hun LCA's op orde brengen en zo aantoonbaar een lagere MPG-score realiseren.
